Skládací koloběžky do města i mimo

Doprava na krátké i delší vzdálenosti především v urbánní zástavbě je ideální příležitostí pro drobné sportování především ve větších městech, kde bývá situace v dopravní špičce náročná a velmi pomalá, ať už jedete autem nebo hromadnou dopravou.
Stále více lidí tak zejména v teplejších měsících jara, léta a podzimu preferuje alternativní způsoby dopravování se do práce či za volnočasovými aktivitami pěšky, na kole nebo koloběžce.
Právě koloběžky zažívají v posledních letech narůstající zájem mezi obyvateli větších měst a lze je aktuálně pořídit v různých modifikacích a velikostech jak pro dospělé, tak pro děti. Na oblibě získávají především modernější designy a lehká konstrukční řešení, jež je možné velmi dobře převážet také v prostředcích hromadné dopravy v případě náhle se zhoršujícího počasí.

zelená koloběžka

Vedle skládacích kol tak svůj trh začínají posilovat také skládací koloběžky, jejichž výrobci si zakládají nejen na vzhledu, ale také na funkčnosti.

V čem tkví výhody skládacích koloběžek

Nejdůležitější výhodou skládacích koloběžek je jejich skladnost a velmi příznivá manipulovatelnost. Jak už bylo řečeno, koloběžka je výhodným dopravním prostředkem pro přejezdy kratších vzdálenosti ve městech, hodí se na jízdu do práce, do školy nebo prostě ven za různými aktivitami.
Na rozdíl od kola nebo běžné koloběžky (zejména u těch pro dospělé se jedná o nevýhodu) je však jejich předností možnost zmenšení celkového záboru prostoru pomocí důmyslného mechanismu, tedy složení.
Některé typy jsou dokonce vybaveny obaly, do nichž lze koloběžku složit a přenášet ji jako příruční zavazadlo. To oceníte zejména při jízdě do práce – lze ji mít celou pracovní dobu postavenou u stolu (máte-li tam místo) nebo v odkládacím prostoru, takto složená obecně nepřekáží. Stejně snadno si ji s sebou můžete vzít do tramvaje či autobusu.

skládací koloběžka

Jak vybrat skládací koloběžku

Základní rozdíly mezi skládacími koloběžkami souvisí především s jejich velikostí a konstrukčním řešením. Vybíráte-li koloběžku, vždy je potřeba si ji (u skládacích v rozloženém stavu) přirovnat k uživateli.
Skládací koloběžky pro děti jsou v podstatě zmenšenou verzí designů pro dospělé, jejich konstrukce však bývá obvykle vyvážená na kratší nášlapnou deskou i výškou řídítek, jsou méně robustní a obecně se používá jednodušší řešení.

dětská koloběžka

Nehledě na to, stejně jako u skládací koloběžky pro dospělé i u těch dětských by při výběru měl být rozhodujícím faktorem účel. Při nákupu koloběžky je tak velmi důležité zvážit, zda se chystáte jezdit pouze na krátké rekreační trasy po okolí a upravených silnicích nebo delší trasy, či do terénu. Pro krátké vyjížďky obecně stačí velmi jednoduché skládací koloběžky s malými plastovými koly a rovnými řídítky s krátkými gripy.

Pro delší cesty a zhoršené podmínky je pak mnohem lepší se vybavit některým z robustnějších modelů. Ty představují skládací koloběžky s nafukovacími koly jejichž průměr je obvykle vyšší a řídítka mají větvená.
Původní designy kombinovaly větší přední a malé zadní kolečky, ty jsou však v dnešní době vytlačovány koloběžkami se stejně velkými kolečky, jež mají obecně lepší jízdní vlastnosti i ovládání.
Při vybírání si ovšem kromě velikosti také vždy vyzkoušejte, jak funguje mechanismus skládání a zda není příliš složitý.

Ty nejjednodušší koloběžky s malými konstrukčními prvky se obvykle pouze přeloží (řidítka na desku), u robustnějších konstrukcí vyžaduje složení trochu větší šikovnost, obecně však k němu není potřeba ani nářadí ani hrubé násilí a velmi rychle se jej naučíte ovládat.
Velmi oblíbenou volbou jsou skládací koloběžky značky Sulov či Rulyt. Zaujmou především moderním vzhledem a velmi dobrým řemeslným zpracováním. Více na stránkách výrobce – rulyt.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup