S bezem černým proti neduhům

Při procházkách jarní přírodou se nám kromě obdivování rozkvetlých a omamně vonících rostlin, nabízí i možnost vrátit se ke zvykům našich předků a některé z květů si natrhat a zpracovat.

bezový květ


Jedním z nejnepřehlédnutelnějších květenství oplývá bez černý – velké, jasně bílé květy upoutají vaši pozornost a jejich výrazná vůně vám jistě vyvolá vzpomínku na bezinkovou šťávu z dětství.


Pro lidskou potřebu se na jaře sbírají květy, na konci léta pak černé plody. Ostatní části bezu nejsou vhodné pro konzumaci, nicméně mohou se například použít při výrobě léčivých obkladů. U čerstvých bezinek je pak nutné počítat se silně projímavými účinky, kterými ale můžeme předejít tepelným zpracováním plodů.
plody černého bezu


Bez černý se používá v gastronomii a potravinářství, nejčastěji však lidé vyhledávají jeho léčivé vlastnosti v oblasti léčitelství, protože květy a plody bezu pomohou v boji s celou řadou neduhů.


·                     Nachlazení, kašel, zahlenění – bezový odvar nebo sirup usnadňuje vykašlávání, rozpouští hlen a zmírňuje kašel.


·                     Záněty průdušek, rýma – inhalace může ulevit od těchto problémů.


·                     Potřeba detoxikace organismu – květy a plody bezu černého mají močopudné a lehce projímavé účinky a podporují pocení a vyplavování bakterií; prospívají játrům.


·                          Potíže s trávením – bez svými vlastnostmi podporuje trávení a ulevuje od problémů s trávicím ústrojím, například plynatostí.


·                Nervová onemocnění – odvary či sirupy z bezu mohou napomáhat zklidnění při bolestech nervového původu.


Květy i plody je nutné před konzumací důkladně usušit a tepelně upravit. Dle libosti je  možné je využít pro výrobu oblíbeného sirupu, odvarů, přidávat do inhalačních nebo obkladových směsí nebo přisypávat do koupele.
sirup z bezinek


Správně zpracovaný bez černý může prospět vašemu zdraví, neváhejte proto vzít si na procházku košík a nasbírat si květy nebo později plody a doplňte tak svoji domácí lékárničku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup