Mandaly proti stresu i do interiéru

Magický kruh či oblouk, to jsou překlady staroindického slova mandala. To však není vše, co tento symbol představuje. Jedná se totiž o symbol rovnováhy a jednoty napříč všemi kulturami a každým náboženstvím.
Jednou z nejznámějších mandal je Sri Jantra, což je naprosto přesný tvar vycházející z posvátné geometrie, který spojuje mužský a ženský princip. Je složena z navzájem se proplétajících trojúhelníků.
Vy sami si pod tímto názvem pravděpodobně představíte kruhový ornament, z jehož středu vycházejí různé obrazce. Tvořením mandal vytváříte harmonii složenou z tvaru, tedy mužské energie, a barvy, která znázorňuje energii ženskou.

mandala

Pomáhají především v arteterapii, za což se zasloužil švýcarský psychoterapeut Carl Gustav Jung. Jeho práci rozšířila později terapeutka Joan Kellogg, která vytvořila 12 typů mandal, z nichž každá odpovídá jedné životní etapě. Nejen v psychoterapii jsou však mandaly hojně využívané.

K čemu se dnes mandaly využívají?

Mandaly slouží především k pročištění duše, proto mají velký význam v arteterapii. Dostáváte se s jejich pomocí ke svým emocím, které poznáváte, a následně s nimi pracujete. Kromě toho mohou pomoci k relaxaci a duševní hygieně.
Její harmonicky uspořádané tvary napomáhají harmonizovat také duši, uklidnit ji a nabrat pomocí nich životní energii. Pokud cítíte potřebu meditovat, položte před sebe mandalu a snažte se vstřebávat její energii. Vnímejte ji jako celek a soustřeďte se na její střed.
Kromě toho mohou však působit i jako pouhá dekorace do bytu v podobě obrazu, vzoru na povlečení a podobně. Prostor s barevnějšími prvky působí útulněji a radostněji. Zároveň tak do něj mohou vnést klid a pozitivní energii.

Mandaly omalovánky

Pokud si nevytváříte svou vlastní mandalu od základu, mohou pomoci omalovánky s mandalou. Jak u nich budete postupovat, jaké barvy vyberete, to vše je pouze na vás. Nechte své pocity, aby se mohly přenést na papír a vy si tak pročistili myšlenky.

mandala1

Nesoustřeďte se na to, zdali se k sobě barvy hodí nebo ne, ale vybírejte podle toho, jak se cítíte. Pozitivního výsledku dosáhnete také tím, že zachováte směr, kterým jste začali mandalu vybarvovat.

Mandala na okno

Jednou z možností je vybrat již hotovou mandalu, která vás neustále bude naplňovat pozitivní energií. Mandaly na okno, skrze které budou přes den procházet paprsky světla, rozzáří obrázek a vnese do prostoru radost. Jasné barvy si zachová ale i v případě, že bude venku panovat pochmurné počasí.

Kartička do kapsy

Každodenním pomocníkem může být i antistresová mandala do kapsy. Jedná se o již hotový vzor vložený do malé kartičky. Pokud se budete cítit, že vám dochází energie, stačí mít po ruce tuto kartičku a chvíli ji pozorovat.
Můžete ji nosit v peněžence, tašce i v kapse. Díky ní si můžete nabít například vodu nebo jídlo energií mandaly.

Autor: Poznani-knihy.cz – velký výběr mandal různých druhů


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup