Jsou pro přírodu velmi důležití

Supi jsou velmi nevzhlední ptáci z čeledi jestřábovitých, kteří symbolizují smrt. Už svým ohavným vzhledem budí hrůzu a ošklivost. Symbolem smrti jsou především proto, že se živí mršinami a symbolizují naprostý rozklad a zkázu. Jsou tedy mrchožravci.
sup bělohlavý

Supi mají jedno jedinečné prvenství. Supi jsou výteční letci a plachtaři, pohybují se v neuvěřitelných výškách 6 000 metrů nad mořem. Supi mají mezi ptáky zatím nepřekonatelný výškový rekord ve výšce 11 600 metrů nad mořem.

Vzdálení příbuzní supů jsou kondoři, kteří jsou podobně jako supi mrchožravci, jsou velmi nevzhlední a také patří mezi vynikající letce.

Jací jsou zástupci supů? Sup hnědý, sup africký, sup bělohlavý, sup himalájský, sup indický, sup krahujcový, sup chocholatý, sup holohlavý, sup bengálský, sup kapský, sup tenkozobý, sup královský.

sup v letu

Dokáže trpělivě čekat

Supi čekají, co na ně zbude . Když šelma uloví oběť, sup trpělivě čeká poblíž a ví, že se na něho dostane dostatečné množství potravy. Nemusí lovit, o to se postarají jiní.

V mnohých vzbuzují nelibost a odpor svým vzhledem a tím, že se živí mršinami, ale ve skutečnosti jejich význam je velmi důležitý. Protože jsou to především supi, kteří udržují v přírodě čistotu a pořádek. Tím, že zbavují přírodu mršin, se starají o pořádek. Bez jejich práce by byla situace neudržitelná. Takže ačkoli je považován za nositele smrti, ve skutečnosti se stará o hygienu. Bez něj by přicházely do krajiny nemoci a epidemie.
portrét supa

Jak je vůbec možné, že supovi zkažené maso nevadí? Příroda ho k tomu zkrátka uzpůsobila. Ve střevech má baktérie, díky kterým mu rozkládající maso neublíží.

Sup hnízdí ve skalách. Samice obvykle snáší jen jediné vejce. Až do čtyř měsíců se o mládě starají matka i otec. Pak se pomalu vydává malý supík i s rodiči na své první výpravy za zdechlinami.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup