Dokážete se o své děti postarat (nejen) po finanční stránce?

Rodiče jsou různí, někteří své děti zatracují, ti druzí je zahrnují láskou a péčí, v každém případě bychom neměli nikoho odsuzovat, neboť se každý z nás chová právě tak, jak nejlépe dovede.
Zodpovědní rodiče se zpravidla snaží ulehčit svým dětem vstup do života tím, že jim spoří část svých financí. Záleží pochopitelně na možnostech každého z nás, ne vždy se však daří tak, jak bychom si představovali, ostatně dnešní doba, která se navenek může tvářit přátelsky, je spíš dobou dravců ve stylu „urvat větší kus pro sebe“.  Sobeckým zájmům totiž soudobá společnost významně nahrává.
Nechme ale socioekonomické rozbory stranou a zaměřme se na možnosti, jak spořit svým dětem.
batole na koberečku

Jak v dnešní době dětem spořit?

Možností je více, ne všechny jsou však výhodné. Můžete spořit buď formou spořicího, nebo běžného účtu, stavebního spoření, investovat do nějakého podílového fondu. Anebo nakupovat nemovitosti, dluhopisy (raději státní a oblastní, než podnikové), nebo cpát peníze do zlata.
Stavební spoření a spořicí i běžné účty, dokonce i termínované vklady, přestávají být atraktivní. Způsobil to značný pokles úrokových sazeb, které nepokryjí ani inflaci. Vhodnějším řešením jsou podílové fondy. Mohou to být kupříkladu delší investiční fondy, kde se mění strategie financování, zpočátku bývá více dynamická, později, to už v době, která se blíží dovršení plnoletosti, se zmírní v konzervativní postup, aby bylo investování zároveň více bezpečné. Investice do akciových fondů se doporučují pouze zkušeným investorům, protože jsou více rizikové a je třeba stále sledovat vývoj trhu.
novorozenec s kloboučkem

Záleží na nastavení a míře rizika podílových fondů

Rozdíl mezi investicemi do podílových fondů a například penzijním doplňkovým spořením mohou být poměrně značné. Zatímco na podílovém fondu mohou investice garantovat zisk za osmnáct let spoření až do hodnoty 200 tisíc korun, za stejně dlouhé časové období penzijního doplňkového spoření nastřádáte jen zhruba 65 tisíc korun.  Rozdíl je ovšem ve struktuře práce podílových fondů. Ty, které jsou dynamičtější, mají i vyšší zhodnocení kolem šesti procent, ty konzervativní naopak pouze zhruba 1,5 procenta.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup