Bezpečnost při wakeboardingu

Wakeboarding je zajímavou sportovní aktivitou. Ale také adrenalinovým sportem, který vyžaduje přiměřená bezpečnostní opatření. Která by to měla být?

Neopren

Neopren nemá za úkol vás pouze ochránit před zimou a zajistit vám tedy pohodlí a zároveň prodloužení sportovní sezóny.
Nosí se i jako účinná prevence proti různým zraněním. Také ve vodě na vás číhají mnohá nebezpečí v podobě mořských živočichů, jako jsou medúzy. Kromě toho vám poskytne účinnou obranu před spalujícími slunečními paprsky.
V letních měsících si vystačíte s tenkým neoprenem o tloušťce 1 až 2 mm. Během teplejších dní můžete obléct krátký neopren. Ten je měkký, pohodlný, dobře přiléhá a současně vás nijak neomezí v pohybu.

neopreny

Na zimu pak zvolte silnější neopren (4 až 6 mm) a doplňte ho i ponožkami, botami a rukavicemi. Zvýší se tím nejen váš tepelný komfort, ale i bezpečnost. Před poraněním ochráníte i ruce a nohy a zároveň v ponožkách či botách minimalizujete riziko uklouznutí.

Vesta

Vesta plní úlohu nejdůležitějšího bezpečnostního vybavení u většiny vodních sportu a ani wakeboarding v tomto směru není výjimkou.
Vesta na wakeboarding slouží jako ochrana trupu proti nárazům. Proto se někdy setkáte i s označením nárazová vesta. Vybrané modely navíc mohou plnit roli vest plovacích a záchranných, běžné nárazové vesty ale tak výraznou schopnost nadnášet nemívají.

Zcela zásadní je zejména to, aby wakeboardová vesta svému nositeli správně seděla. Příliš malá, ale i nadměrně velká vesta rozhodně nemůže plnit svou ochrannou funkci.

muž na vodě

Častěji se setkáte v praxi s vestou na zapínání, protože se pohodlněji obléká. Existují také vesty, které je potřeba navléknout přes hlavu. Z hlediska bezpečnostního lze doporučit především vesty na zip, zejména ve wakeboardových areálech se však objevují vesty na přezku, které lze univerzálně přizpůsobit většině uživatelů.

Přilba

Samozřejmou součástí vašeho vybavení na wakeboard by měla být i ochranná přilba. Přilba na wake chrání před úrazy hlavy a zajišťuje, že v případě pádu do vody jste pro ostatní jezdce i lépe vidět. A pozor, nanejvýš doporučit lze i helmu s kryty uší, aby byly v bezpečí i ty.

Od helmy se vyžaduje specifické konstrukční řešení, kdy materiály musejí být nenasákavé. To je z toho důvodu, aby přilba nebyla příliš těžká. A je to i odpověď na otázku, proč je zapotřebí určitě použít speciální helmu na vodní sporty, nikoli si vzít třeba tu snowboardovou.

Naopak v létě wakeboardová helma odvětrává, kvůli pohodlí byste ji tak v žádném případě neměli odložit. Ostatně, pakliže helma nesnesitelně tlačí, jednoznačně není dobře zvolená a je potřeba ji vyměnit za jiný model.
Helma na wakeboarding musí, podobně jako vesta, doslova sedět jako vaše druhá kůže. Nesmí být příliš volná, ale ani extrémně těsná. Vybírejte na Mysticstore.cz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup