Zbytečný postrach dětí jménem zelenina


Rodiče si vlastně vůbec neuvědomují, že jaký pohled na samotnou zeleninu dají svému dítěti, takový se mu s ní spojí, a následně mu bude i chutnat. Existuje nějaký seznam chutných a méně oblíbených potravin, které děti rádi konzumují a taková zelenina, je na všech, na posledních příčkách. Kde je vlastně chyba? A změní se to někdy?


mrkev s natí

Musíš ji sníst!


Naprostým důkazem o přičinění se, že děti zeleninu nesnáší je fakt, že rodiče ji jim nutí. Doslova je vydírají, aby ji zkonzumovali a ještě se na ně zlobí, když si umanou odporovat. Nepokládejte zeleninu na talíř jako primární potravinu, ale jako doplněk stravy. Nezdůrazňujte její energetickou a nutriční hodnotu, nabízejte ji pomalu a trpělivě. Pokud ovšem chcete, aby se ji vaše dítě statečně a především přirozeně naučilo jíst, musíte jim jít patřičným příkladem a mít ji na talíři denně i vy, a v bohaté míre. Když dítě uvidí, že je velkou zásobou vašeho jídelníčku, nejsnadněji pochopí, jak velice je důležitá!


zdravě snídat

První příkrmy u miminka –


·         Děti ve věku ukončeného 4. měsíce – 6. měsíců :

1.      základní složkou ve výživě by mělo být kojenecké mléko (mateřské, nebo dle možností umělé)
2.      v tak počátečním věku, je dobré začít s opravdu malým množství zeleniny jednoduchého typu (1 – 2 lžičky), jako je mrkev, brambor, dýně, cuketa

·         Děti od ukončeného 6. měsíce :postupně přidáváme další druhy zeleniny jako je brokolice, květák, hrášek, řepa, špenát

·         Děti od ukončeného 9. měsíce :už je načase přidat i další složitější druhy jako jsou kedlubna, zelí, petržel, celer, zelené fazolky, kukuřice, pórek


Způsoby, jak zpracovat zeleninu, aby ji děti neodolali:


Může se stát, že své dítě nepřesvědčíte, ani nenaléhavým přístupem, najít si vztah k zelenině. Jde to i jinak. Jaké způsoby zajistí, aby dítě do sebe dostalo potřebné vitamíny a minerály a ještě si pochutnalo?

·         Syrová

1.      Zpracujte ji do salátu s těstovinami, nebo i s dresinkem.

2.       Udělejte pomazánku s nastrouhanou zeleninou, jogurtem, případně s nějakou kvalitní šunkou.

3.      Upravte její tvar, udělejte z ní umělecké dílo a vyřežte z ředkviček například růžičky, z mrkve tenké plátky na „chroustání“, zaujměte jejich oči!
4.      Namixujte ji ve formě smoothie nápoje, barevné kombinace jich budou lákat.
krmení dítěte

·         Vařená a dušená

1.      I když se z ní nějaká část vitamínu vypaří, vařená zelenina je způsob, jak obměkčit vaše děti k její ochutnání, třeba jako samotná příloha, nebo zapracovaná do brambor (mrkvové pyré), rýže (hrášková rýže k masu, rizoto).
2.      Zkuste začít vařit polévky, ať už zeleninové s kousky a těstovinou, nebo zeleninové pyré (dýňový krém, brokolicový krém, hráškový krém, …..), záleží jen na vás.

·         Pečená

1.      Nejoblíbenější variantou je zeleninu upéct! Grilovaná bude chutnat naprosto skvěle a ani děti, ji neodolají. Můžete grilovat kukuřici, papriky, lilek, nebo i rajčata.

2.      Udělejte jim zeleninové hranolky v troubě, možná to není nejzdravější způsob, ale dětem budou chutnat i v této zeleninové verzi.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup