Safír padparadscha: Vše, o něm potřebujete vědět

Nejvzácnější ze safírů, to je drahý kámen se zvláštním názvem padparadscha. Vyniká růžovou až oranžovou barvou a uhrane vás na první pohled. Kde přišel ke svému pojmenování, proč je tak odlišný od jiných druhů safíru a s čím jednotlivé šperky kombinovat, aby skutečně vynikla jeho krása a jedinečnost?

Padparadscha: Oč tu běží?

Drahokam padparadscha je působivý drahý kámen. Jedná se o nejvzácnější druh safíru, který není modrý, jak safíry obvykle bývají, ale vyznačuje se odstíny růžové a oranžové barvy. Ačkoliv nejsou tak známé, jsou nápadně krásné a zářivé. Jedná se o odrůdu korundu, tedy oxidu hlinitého, který je zformovaný do krystalů obsahující prvky železa, titanu a chromu, čemuž vděčí za svou nápadnou barvu.
Safíry padparadscha byly poprvé objeveny na Srí Lance, kde také najdeme ty nejkvalitnější z nich. Po dlouhá staletí se jednalo o jediný známý zdroj drahokamu a dodnes je tím největším. Na Srí Lance existuje ještě jedna odrůda safírů známá jako safíry Pushparaga. Ty jsou směsí žlutých a růžových odstínů a mají prémiovou cenu, ačkoliv jsou méně známé.
Nyní můžeme safíry padparadscha nalézt také ve Vietnamu, Tanzanii nebo na Madagaskaru, kde tvoří v současné době poměrně významnou část vzácných kamenů dostupných na trhu.

Padparadscha a krása lotosového květu

Název “padparadscha” je odvozen ze sinhálského slova “padma radschen”, což znamená v překladu “lotosový květ”. Právě barvu mají společnou. Lotosový květ ukrývá ale i další skrytou symboliku – roste v kalných vodách a vystupuje nad hladinu, aby mohl vykvést. Přes nepříznivý osud se stal představitelem krásy a dodnes je symbolem čistého srdce i mysli. Přináší dlouhověkost, zdraví i štěstí.

red-sapphire-ring-gold-min

Hodnotícím faktorem je intenzita barvy a čistota

Padparadscha safíry najdeme ve světle růžových, růžovooranžových až lososovitých odstínech. Každý kus je originální a specifický svým vzhledem i barvou. Nejdůležitějším faktorem je intenzita barvy a čistota safíru. Čím vyšší, tím je drahokam pochopitelně dražší.

Asymetrické broušení podtrhuje jeho jedinečnost

Vzhledem k tomu, že padparadscha safíry jsou poměrně vzácné, bývají často broušeny asymetricky, aby při jejich broušení vzniklo co nejméně odpadu. Fascinující asymetrické tvary jsou ale naopak jejich výhodou, žádný kus není stejný, všechny jsou originální a jedinečné.
TIP: Vybrat padparadscha safírové šperky můžete i na Klenottv.cz, kde si můžete ulovit šperky za výhodné ceny. Vybírejte prsteny, náhrdelníky a náramky. Každý šperk je navíc dodávaný s certifikátem pravosti.

Za vzácné safíry si připlatíte

Protože jsou safíry v barvě lotosového květu velmi vzácné, za jejich pořízení si připlatíte. Zejména pokud jsou přírodní, původní a vynikají čistotou i barvou. Narazit můžete i na uměle vzniklé drahokamy, jejichž cena je v porovnání s těmi přírodními nižší, ale stále vysoká. Cenu ovlivňuje i původ kamene. Ty nejdražší najdeme právě na zmiňované Srí Lance. Nejcennějším padparadscha safírem je prsten Davida Morrise, který byl vystaven na Paris Couture v roce 2016 a který a který si můžete pořídit za něco málo přes milion eur.

Šperky se safírem pro vzácné příležitosti

Díky tvrdosti safíru je péče o něj poměrně nenáročná. Nesvědčí mu teplotní výkyvy, jinak je ale odolný a nepoškrábe se zase tak snadno. Kombinovat jej můžete s růžovým nebo bílým zlatem, kdy nejlépe vynikne barva kamene. Hodí se do zásnubních i snubních prstenů. Safíry se také darují podle tradice k 5. a 45. výročí svatby.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup