Kde se vyplatí postavit betonový plot

Na chalupě

Představte si, že máte chatu postavenou na okraji lesa, na krásném místě s výhledem. Pouze zadní strana vaší parcely se trochu zvedá do svahu a mírně svažitý terén potřebujete oplotit, nejlépe nějakou zídkou. Jde o to, že z lesa se k vám dostává jehličí a listy z listnatých stromů, které k vám skrze pletivo vane vítr. Za chatou máte navíc umístěný kompost, přístupný skrze zahradní branku, a tak je výhodné mít tuto část parcely zcela krytou zdivem.

cihlová zeď

V tomto případě je ideální ve Znojmě betonový plot. Kdybyste tu totiž stavěli zídku z cihel, bylo by nutné vykopat základový výkop po celé délce oplocení, vylít jej betonem a teprve na něm začít stavět zídku z cihel. Tím vám porostou náklady a celá stavba se výrazně protáhne. S betonovým plotem je to mnohem snazší, tam stačí vykopat pouze otvory pro sloupky, ve vzdálenosti dva metry od sebe. Sloupky se pak zabetonují samostatně a po vytvrdnutí betonu se do drážek ve sloupcích metodou suchého zdění nasouvají jednotlivé ploché panely.

zeď u garáže

Metoda suchého zdění znamená, že se panely pouze na sebe položí do drážek a celá stavba drží pohromadě i při silnějších poryvech větru, za deště, sněžení, námrazy i za prudkého slunečního žáru. Ačkoli je metoda výstavby betonového oplocení velmi rychlá, zároveň je životnost stavebního díla nesmírně dlouhá, měla by dle některých vyjádření dosáhnout čtyř desítek let.

Stavba svépomocí

Jestliže se rozhodnete stavět betonový plot sami, musíte si uvědomit několik základních faktů, které vás nakonec mohou dovést k tomu, sjednat si montáž u specializované firmy:

Desky jsou skutečně těžké – každá z desek váží víc, jak sedmdesát kilo, a přenášet je musíte navíc opatrně, protože beton je poměrně křehký a nesmí vám upadnout na zem.

Bez mechanizace to zřejmě nepůjde – u oplocení vyššího, než půl druhého metru, budete muset každou z desek zvedat nad hlavu, a to je bez mechanizace stěží proveditelné. Bude k tomu zapotřebí kladkostroj nebo autojeřáb, a to je zas další investice navíc. Specializovaná firma má tyto technické prostředky samozřejmě k dispozici.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup