Atentát na Heydricha

Gabčík a Kubiš. Dvě jména, která by měl znát každý Čech a celý svět. Někteří je znají, ale bohužel to stále nejsou všichni. Tato dvě jména (a nejen tyto dvě jména) velmi zasáhly do českých dějin. Znáte je?
Josef Gabčík se narodil na Slovensku, Jan Kubiš na Moravě. Před druhou světovou válkou oba uprchli a dostali se do Británie, kde se přidali k československé zahraniční armádě.
zničené město
Zde absolvovali parašutistický výcvik. Josef Gabčík byl vybrán pro vysazení v Československu a provedení činnosti proti Říši. Původně zde měl být v rámci operace Antropoid vysazen společně s Karlem Svobodou. Těsně před plánovaným odletem se tento muž zranil a nahrazen byl právě Janem Kubišem, s kterým se Gabčík přátelil. Skvěle se doplňovali. Gabčík byl vůdčí osobnost, akční a rozhodný. Kubiš byl více klidné povahy, rozvážnější, měl slabší výsledky ve střelbě než Gabčík, ale vynikal v práci s trhavinou. 29. prosince 1941 byli vysazeni nad Čechami, ani to se nezdařilo a sestup nečekaně provedli nedaleko Prahy. Díky pomoci domácího odboje se nakonec dostali do Prahy. Jejich úkol byl velkolepý a částečně ponechán na nich. Směli si sami vybrat. Spáchají atentát na jednoho z předních představitelů říše. Rozhodli se. Jejich obětí se stal Heydrich.
otranté dráty
Nic neprobíhalo tak, jak si představovali. Při atentátu, 27. května 1942, selhala zbraň, kterou měl Gabčík Heydricha zastřelit a výbušnina, kterou po Heydrichově vozidle hodil Kubiš říšského protektora pouze zranila. Mužům se, společně s dalšími členy jiných výsadkářských skupin, podařilo skrýt v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje. Heydrich nakonec svým zraněním 4. června 1942 podlehl. Kvůli zradě Karla Čurdy, jiného vojáka vysazeného na území Protektorátu Čech a Morava, byl prozrazen úkryt parašutistů. Několik hodin svoje pozice bránili, ale převaze Němců nebylo možné odolávat donekonečna. Jan Kubiš zemřel při převozu do nemocnice, podlehl zraněním způsobenými Němci. Ostatní muži si nechali poslední kulku pro sebe.
Jde o hrdiny. Mnoho historiků se shoduje, že atentát na Heydricha byl jedním z nejdůležitějších bodů druhé světové války, která donutila spojence jednat. Možná by jednali i bez toho, ale mnohem později a český národ by utrpěl během období Protektorátu mnohem větší otřesy i přesto, jaké následky atentát měl.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup