I malé děti můžou mít cukrovku

Výjimečně se diabetes objeví v prvních dnech až týdnech života i u novorozenců. Poté může spontánně vymizet, ale u některých dětí se znovu objeví v pozdějším dětství. Je to speciální typ cukrovky způsobený vrozenou odchylkou látkové přeměny. Častěji se první typ u dětí projeví většinou do pěti let. Potom až u teenagerů. Zatímco dvojka nastupuje pozvolna, jedničkáři to schytaj o něco dramatičtější. Projeví se intenzivnější žízní, častým nucením na močení, i v noci, a rychlým hubnutím. Platí to jen pro plně rozvinuté stádium onemocnění, což je dnes vzácné.

měřená svačinka

Kila z cukru

Ideální hmotnost dítěte dostanete rozdílem jeho výšky a čísla 100. Mělo by vážit o deset procent méně, než je výsledek. Pokud ne, třikrát zvyšte jeho pobyt venku na čerstvém vzduchu, o polovinu mu omezte telku s tabletem, i porce na talíři. Přestože pro děti je typická cukrovka prvního typu, stále více jich onemocní na druhý typ. V minulosti se vyskytoval pouze ve vyšších věkových skupinách. V posledních dvou dekádách na celém světě stále více u dětí a dospívajících. Souvisí totiž s nárůstem dětské obezity.

Děti s cukrovkou prvního typu jsou často štíhlé a potřebují se doživotně léčit inzulínem. S cukrovkou druhého typu mají obezitu často. Nemoc se u nich vyvíjí pomalu. Některým dlouho stačí jen dietní omezení. Jiné už musí antidiabetika a inzulín.
inzulinová stříkačka

Diskrétní léčba

Dvojka dává šanci zvrátit nemoc jen úpravou stravy. Jedničkáři musí léčit okamžitě. Děti se zpravidla léčí inzulínem – třikrát rychle účinkujícím inzulínem před jídlem a jednou dávkou dlouho účinkujícího před spaním. Druhá možnost léčby je inzulínová pumpa. Hormon se podává v mikro dávkách podkožně pomocí kanyly v pravidelných časových intervalech. Stav cukru musíte stejně jako u dospělých pravidelně kontrolovat. Výhodou pumpy je, že se ještě více přibližuje přirozené tvorbě inzulínu v těle. Lze ji spojit s průběžným sledováním hladiny glukózy pomocí speciálního senzoru. Nebo se hladina glykémie měří pomocí diskrétního glukometru. Hlavně u malých dětí je problémem strach z jehly a bolesti. Teenageři zas hůře akceptují onemocnění, léčbu a dietní omezení.

I malé děti můžou mít cukrovku
2.5 (50%)2